Darmowa dostawa od 200 zł | Zamów telefonicznie  +48 531 546 869 (Pon - Pt: 8.30-16.30)

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

MANDALA WZORNITWO NA DYWANACH

2024-04-12
MANDALA WZORNITWO NA DYWANACH

Mandala, jako wzór geometryczny jest rozpoznawalna na całym świecie. We współczesnym wzornictwie i dekoracji wnętrz, stanowi nie tylko estetyczny akcent, ale również odzwierciedla głęboką, symboliczną i duchową podróż. Jej ponadczasowe przedstawienie, jako harmonijnego życia człowieka, czyni jej zastosowanie na dywanach niezwykle fascynującym motywem. Termin mandala oznacza „centrum i to, co wokół niego”, czyli krąg otaczający naszą rzeczywistość.

Pochodzenie i symbolika

Mandala ma w sobie ukrytą symbolikę religijną, dlatego aby ją stosować w dekorowaniu otoczenia powinniśmy poznać jej znaczenie i pochodzenie kulturowe. Łączy ona w sobie tradycje z różnych zakątków świata - od hinduizmu i buddyzmu po współczesne interpretacje psychologiczne Carla Junga. W hinduizmie związana jest z bóstwami i świętymi diagramami używanymi w rytuałach oraz ceremoniach. Buddyści traktują ją, jako siedzibę bóstw i figur świętych. Zazwyczaj w tradycjach duchowych pełni ona rolę kluczowego narzędzia wizualizacji podczas stanów kontemplacji. Każdy wzór w mandali ma swoją symbolikę i cel, opowiadając historie o życiu, wszechświecie i nieskończoności. Współcześnie tworzenie i malowanie mandali pomaga odbiorcom skoncentrować uwagę oraz przejść w wyższe stany świadomości, co wykorzystywane jest w psychoterapii. Działa kojąco na umysł, wspomagając rozwój osobisty i duchowy, wpływając na rozwijanie kreatywności.

    

Wzór mandali opiera się na harmonijnym łączeniu w całość koła i kwadratu. Ich źródłem jest jeden punkt, stanowiący koniec i początek jednocześnie. Koło to symbol nieba oraz tego, co zewnętrzne i nieskończone. Kwadrat nawiązuje do czterech stron świata, czyli tego, co ziemskie, ludzkie i wewnętrzne.W szeroko pojętej sztuce mandale pełnią rolę wyrazu indywidualnych poszukiwań artystów, manifestując ich duchową podróż i wewnętrzne przemyślenia.

W sztukach wizualnych, od tradycyjnych fresków w świątyniach po współczesne grafiki cyfrowe, mandale są przykładem poszukiwania równowagi i harmonii. Ich obecność w kulturze masowej, jak w modzie czy nawet w sztuce ulicy, wskazuje na uniwersalne pragnienie ładu i piękna.

   

Zdjęcia inspirowane mandalą w sztuce wnętrz.

Więcej niż wzór na dywanie

Kiedy mandala pojawia się na dywanie, przestaje być zwykłym elementem wystroju. Staje się centrum energetycznym domu. W kulturach wschodnich, dywany z mandalą często stosowane są w miejscach przeznaczonych do medytacji czy w pokojach sypialnych, przyczyniając się do powstania atmosfery spokoju i skupienia. Na dywanach, mandala może odzwierciedlać uniwersalne pojęcia takie jak równowaga, wieczność i perfekcja. Kółka, spiralne wzory i symetryczne motywy mandali przyciągają wzrok, tworząc przestrzeń do odpoczynku i refleksji. Zapożyczenie tego symbolu z kultury religijnej i przeniesienie na życie codzienne w sztuce i dekoracjach powinno być przemyślane. Należy mieć świadomość jego głębszego znaczenia.

 

   

Różnorodność wzorów i kolorów

Dywany z mandalą oferują szeroką gamę wzorów i kolorów, od tradycyjnych, bogato zdobionych projektów, po minimalistyczne, nowoczesne interpretacje. Kolory użyte w mandali mają również swoje znaczenie. Czerwień symbolizuje siłę, niebieski spokój, a złoto duchowe bogactwo. Każdy kolor i kształt tworzy osobny rozdział w historii, którą dywan z mandalą opowiada. Dzięki temu każdy wzór jest wyjątkowy, wręcz indywidualny dla każdego odbiorcy.

  

 

  

Mandala w nowoczesnym wnętrzu

Mimo swoich starożytnych korzeni, mandala, doskonale wpisuje się w nowoczesne wnętrza, jako dominujący element dekoracji. Dywan zdobiony mandalą może stanowić centralny punkt minimalistycznego salonu, wprowadzając do przestrzeni punkt zaskoczenia i oryginalności. Równie dobrze komponuje się z bardziej eklektycznymi, boho lub etnicznymi aranżacjami.

Mandala na dywanie to więcej niż wzór. Jest drogą do głębszego zrozumienia siebie i świata, którą możemy przejść, nie wychodząc z własnego domu. To dowód na to, jak tradycyjne symbole mogą znaleźć swoje miejsce w nowoczesnym designie, dodając wnętrzom głębi i niepowtarzalnego wyrazu.

    

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 587 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
Wszystko ok
2024-05-13
bardzo szybka wysyłka in towar bez zastrzeżeń.
pixel